نکات مهم در شست و شوی فرش در خانه ، اگر به روش سنتی فرش خود را با دست می شورید لازم است نکات زیر را رعایت کنید چرا که موارد زیر به سلامت فرش در حین شستشو کمک می کند.


توجه به سطح شست و شوی فرش : 


سطح زمین مورد استفاده می تواند موزاییک یا سیمانی باشد. بهتر است زمین شیب دار باشد.


از آب گرم استفاده نکنید : 


در یک جمله می توان گفت:

از آب گرم برای شستشوی فرش استفاده نکنید. آب گرم در فرش دست بافت باعث پس دادن رنگ می شود. این تنها مشکل موجود نیست بلکه مشکل زمانی شدت می یابد که رنگ، به قسمت های روشن فرش می رود و در آن قسمت ها تثبیت می شود. در این شرایط رنگ برداری و اصلاح آن بسیار هزینه بر و دشوار خواهد بود. چون الیاف استفاده شده در فرش ماشینی از نوع مواد پلاستیکی است شست و شوی فرش ماشینی با آب گرم باعث از بین رفتن نرمی و لطافت فرش می شود. دسته آخر فرش هایی از جنس پشم یا گره ابریشم است که آب گرم در این فرش نیز تاثیر منفی دارد چرا که باعث افت کیفیت فرش پس از شستشو می شود.


از شوینده های قلیایی استفاده نکنید : 


از مواد قلیایی برای شستشوی فرش استفاده نکنید. برای شستشوی فرش می توان از شامپوی فرش، مایع ظرفشویی یا پودر صابون استفاده کرد چرا که این مواد جز شوینده های خنثی هستند. کافی است قبل از استفاده در آب حل شوند. این مواد اکثرا برای فرش هایی که چربی روی آن ها وجود دارد استفاده می شوند.


فرش دست بافت را زیاد خیس نگه ندارید : 


خیس کردن طولانی فرش دست بافت، باعث پس دادن رنگ و تثبیت رنگ در قسمت های روشن می شود. دقیقا همان کاری که آب گرم با فرش می کند بنابراین فرش دست بافت را قبل از شستشو خیس نکنید.


فرش شسته شده را لوله نکنید : 


بعد از شستشو فرش و آبیاری از لوله کردن آن خودداری کنید. فرش را پس از شستن، آبگیری کرده و این کار را با دستمال نخی یا حوله ای انجام دهید و به مدت یک ساعت صبر کنید. فرش را جابجا نکنید تا در صورت پس دادن رنگ، به قسمت های دیگر منتقل نشود و رنگ بخش های دیگر را تغییر ندهد. این کار مزیت دیگری نیز دارد به این طریق که ماندن روی زمین باعث از بین رفتن رطوبت فرش می شود تا آماده پهن کردن شود. فرش نیمه مرطوب را در معرض هوا در سایه و به دور از نور خورشید قرار دهید.