فرش یا قالی چیست؟ ، فرش از انواع گستردنی است که برای پوشش زمین از آن استفاده شده و با الیاف پنبه، ابریشم و پشم بافته می شود. چون در قالی و فرش نقش های زیبایی وجود دارد، امروزه به جنبه تزیینی فرش و قالی نیز توجه زیادی می‌شود. شهر تبریز در سال ۱۳۹۳ به عنوان پایتخت فرش جهان معرفی شده است.


ریشه‌شناسی واژه فرش : 


در زبان پهلوی برای انواع گستردنی ها از واژه های مختلفی استفاده می شود که به عنوان مثال: برای قالی نفیس از واژه بت یا بوپ استفاده شده و برای نمد و فرش واژه نمت به کار می رفت.


تاریخچه قالی بافی : 


قالی، دست بافته ای پرزدار و دارای گره است. مطابق پژوهش‌های انجام شده پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که نقطه شروع قالی و قالیبافی آسیا بوده. همچنین آنها عقیده دارند که ایران، قفقاز و ترکستان اولین مهد هنر قالی بافی هستند. بر اساس عباراتی که در انجیل آمده می‌توان به این نتیجه رسید که هنر قالی بافی پیش از میلاد مسیح وجود داشته است.
در کشور ایران منسوجات و فرش بافی دارای قدمت بسیار زیادی است. در دوره‌های مختلف آثار هنری زیبایی کشف شده که مشخص نیست دقیقاً به کدام دوره مربوط هستند. این آثار، در سالیان طولانی و سلسله های مختلف به وجود آمدند.
در دوره صفوی فرش بافی در ایران به بالاترین حد خود رسید و فرش های بافته شده در این دوره دارای زیبایی بسیار زیادی هستند. علت این امر را می‌توان پشتیبانی شاهان این دوره، در دسترس بودن مواد مورد نیاز برای بافت فرش و به رسمیت شناختن فرش به عنوان یک کالا مهم برای تجارت نام برد.
با وجود اینکه فرش ایرانی دارای قدمت هزار ساله است، اما هنوز هم در میان مردم ایران این فرش ناشناخته است. به گونه ای که کمتر کسی می تواند با مشاهده یک فرش ایرانی محل بافت آن بشناسد و با ویژگی‌ها و خصوصیات آن آشنا شود. با وجود اینکه پس از اتمام یک فرش شناسنامه ای به همراه آن صادر می شود. عدم آگاهی مردم نسبت به ویژگی های فرش ایرانی موجب شده تا معضلاتی در این زمینه به وجود آید.


انواع فرش های معروف ایرانی : 


فرش ایرانی دارای انواع گوناگونی است و فرش هر منطقه ای ویژگی های خاص خود را دارد. از معروف ترین فرش های ایرانی می توان: فرش مود خراسان، فرش زنجان، فرش ترکمن، فرش باصری، فرش شیراز، نیریز، فرش بیرجند و ... را نام برد.