شست و شوی اصولی فرش ، گاهی لکه هایی در فرش وجود دارند که بهترین روش از بین بردن آن ها، شستشوی کامل فرش است. روشی که رقیبی برای زیبا کردن ظاهر فرش ندارد. لازم است فرش در سال یک بار شسته شود.

این کار می تواند در منزل به روش سنتی یا با سپردن به قالیشویی مطمئن انجام شود . شستن سالی یک بار فرش بسیار ضرروی و لازم است و نمی توان آن را با روش های دیگر جایگزین کرد. اما نکاتی در شست و شوی اصولی فرش وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد .

 

نکات لازم در شستشوی صحیح فرش به روش سنتی : 


از سطوح سفت و شیب دار برای شستن فرش استفاده کنید و از خیس شدن کامل فرش مطمئن شوید. این گام و زمان خیس کردن فرش را با توجه به نوع فرش‌تان انجام دهید.
تمام سطح فرش‌تان را با استفاده از محلول آب ولرم، شامپو فرش و اسفنج شستشو دهید و لکه ای را باقی نگذارید.
در گام دوم لکه ها را به طور کامل از بین برده و در این گام به خارج شدن کامل مواد شوینده از فرش دقت کنید با آب گرفتن کافی مطمئن شوید تمام مایع شوینده از فرش خارج می شود. (در این گام به میزان آب مصرفی نیز دقت نمایید)
بعد از آب گرفتن، فرش را در شیب تند قرار دهید. زمانی که رطوبت فرش به طور نسبی از بین رفت، زمان مناسبی برای پهن کردن فرش است به یکنواخت بودن فرش توجه فرمایید.


روش های صحیح برای خشک کردن فرش : 


پس از شستشوی فرش اصولی فرش لازم است با مراحل خشک کردن اصولی فرش نیز آشنا شوید مرحله ای که اشتباه انجام دادن آن منجر به آسیب رسیدن به فرش می شود.
اشتباه رایج در هنگام خشک کردن فرش، آویزان کردن فرش زیر آفتاب سوزان است. این روش اشتباه ، باعث آسیب رسیدن به فرش و تخریب بافت و الیاف فرش می شود . توصیه ما این است که فرش را در سایه پهن کنید تا این مشکل برطرف شود .
روش مناسب خشک کردن فرش، استفاده از داربست های چهارپایه ای است. به شرطی که در صورت پهن کردن فرش بر روی آن، جریان هوا مناسبی در اطراف وجود داشته باشد تا فرش خشک شود.
گاهی برای خشک کردن فرش از روش های حرارت مستقیم استفاده می شود روشی که با وجود خشک کردن سریع باعث صدمه رسیدن به فرش می شود این روش شامل خشک کردن با بخاری ، شومینه و ... است .