روش های حرفه ای شست و شوی فرش در قالیشویی ، همه ما در بسیاری از وسایلی که دارای پایه فلزی هستند شاهد خرابی پایه ها هستیم . دلیل این آسیب و خرابی این است که بیشتر فلز ها زنگ می زنند . قرار دادن این وسایل بر روی فرش موجود شده تا فرش رنگ بگیرد .

از بین بردن لکه های ناشی از فلزات طنگ زده در فرش یکی از معضلات افراد هنگام شست و شوی فرش در خانه است. یکی از دلایل آسیب دیدن فرش ها، این است که معمولا تمامی وسایل در هنگام شستشو از خانه خارج نمی شوند و حتی برای پوشاندن آن ها از فویل یا فوم استفاده نمی¬شود تا تماسی با فرش نداشته باشند. در ادامه با روش های حرفه ای شست و شوی فرش در قالی شویی آشنا می شویم .


روش شست و شوی مکش خشک : 


مکش خشک یکی از روش های شستشوی فرش در قالیشویی است. این روش شستشوی فرش به صورت خشک نیست بلکه میزان رطوبت در هنگام شستشو کنترل می شود. یعنی فرش تا میزان مشخصی مرطوب می شود اما به طور کامل خیس نمی شود. مراحل این نوع شستشو تقریبا شبیه به مراحل شستشو خانگی است با این تفاوت که در این روش از دستگاه های پیشرفته تر و بزرگ تری استفاده می شود . با اینکه در این روش از همان مواد شیمیایی خانگی استفاده می شود اما چگونگی و مقدار استفاده از این مواد برای شستشو در روش مکش خشک، متفاوت و متغیر است.
کار پخش کردن مواد شوینده بر سطح فرش را یک ماشین و دو برس بزرگ به صورت چرخشی انجام می¬دهد. این دستگاه با فراهم کردن آب کافی برای شستشو، باعث از بین رفتن لکه ها می¬شوند. پس از آن با استفاده از مکش مایع و آلودگی، فرش تمیز و خشک می شود. از این رو فرش برای جارو کشیدن آماده می شود.


روش کربنه کردن : 


در برخی از قالیشویی های صنعتی برای تمیز کردن فرش از محلول های کربن استفاده می شود. به این کار کربنه کردن می¬گویند که موجب عدم جذب مواد شوینده به فرش می شود. این محلول هیچ نوع مواد پاک کننده قوی یا روغنی ندارد تا بر روی فرش اثرات منفی به جای نگذارد. با استفاده از ماشین مخصوص لکه هایی که از بین نرفته اند، پاک خواهند شد. روش کربنه کردن در مقایسه با سیستم شستشوی آبی، روش شست و شوی سطحی تری است ولی عمق و بافت فرش در روش مکش خشک به طور کامل شسته می¬شود. از مزایای این روش باقی نماندن مواد شوینده در فرش است. همچنین از خیس شدن بیش از حد جلوگیری می¬کند. همین کار باعث می شود تا فرش به سرعت پس از یک ساعت خشک شود.