مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) بر روی سیاره مریخ مشغول به چه کاری است؟
مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) بر روی سیاره مریخ مشغول به چه کاری است؟

مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) بر روی سیاره مریخ مشغول به چه کاری است؟، مریخ‌نورد «کنجکاوی» (Curiosity)، دوباره سلفی جدیدی از خودش گرفته و به زمین فرستاده است. جدیدترین سلفی کنجکاوی، این آزمایشگاه متحرک را نشان می‌دهد که کنار یک تپه‌ی شنی تیره گشت و گذار می‌کند و نمونه‌برداری انجام می‌دهد. با ما همراه باشید تا بیشتر با این مریخ نورد و فعالیت های آن بر روی مریخ آشنا شوید.

مریخ‌نورد کنجکاوی در واقع یک آزمایشگاه متحرک به اندازه‌ی یک خودرو است که در سال ۲۰۱۱ میلادی برای تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات از مریخ، به سوی این سیاره پرتاب شد. کنجکاوی که علاقه‌ی زیادی به گرفتن تصاویر سلفی دارد، در سال ۲۰۱۲ روی سیاره‌ی سرخ فرود آمد و از آن زمان، مرتب از خودش سلفی گرفته و به زمین فرستاده است.

در این سلفی جدید تعداد ۵۷ تصویر با دوربینی که در انتهای بازوی رباتیک کنجکاوی قرار دارند با هم ترکیب شده‌اند. دو ماه است که این مریخ‌نورد تپه‌های شنی متحرک را مطالعه می‌کند تا ببیند که باد چگونه ذرات شن را در مریخ حرکت می‌دهد. این کار به منظور شناخت و درک بیشتر الگوهای بادی و در نتیجه‌ی آن محیط مریخ انجام می‌شود.

در این بررسی دو ماهه قرار بود مریخ‌نورد کنجکاوی سه نمونه‌ی شن را جمع‌آوری کند. در زمان گرفتن این تصاویر، اولین نمونه‌ی شن را برداشت. سپس قرار بود دومین و سومین نمونه را مدتی بعد با فواصل معین جمع‌آوری و پردازش کند. اما در جریان پردازش سومین نمونه با مشکلی فنی مواجه شد که خوشبختانه کنجکاوی واکنش مناسبی نبست به این اتفاق نشان داد. این مریخ‌نورد با موفقیت نمونه‌ی دوم را مورد ارزیابی قرار داد. قرار بود نمونه‌ی سوم هم به همین شکل بررسی شود که دانشمندان متوجه شدند آزمایش نمونه‌ی دوم کافی بوده و نیازی به پردازش نمونه‌ی سوم نیست.

این اولین بار است که تپه‌های شنی متحرک مریخ، از نزدیک بررسی می‌شود. نتایج این بررسی‌ها، اطلاعاتی درباره‌ی این تپه‌های شنی که در شرایطی با جاذبه‌ و اتمسفر بسیار کمتر از زمین هستند، در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

مریخ‌نورد کنجکاوی وزنی به اندازه‌ی ۸۹۹ کیلوگرم دارد که شامل ۸۰ کیلوگرم ابزارهای آزمایشگاهی هم می‌شود. سوخت آن را انرژی هسته‌ای تامین می‌کند. این مریخ‌نورد به کمک دوربین‌هایی که به آن مجهز است به دنبال ویژگی‌های قابل توجه در مریخ می‌گردد. اگر در سطح این سیاره چیزی توجه‌اش را جلب کند با لیزر فروسرخ آن را بخار کرده و طیف حاصل را بررسی می‌کند تا ترکیب عناصر آن را تشخیص دهد. اگر شاخصه‌های آن نمونه جالب باشد، با استفاده از بازوی بلندش آن را به سمت میکروسکوپ و طیف سنج پرتو X می‌برد تا بررسی دقیق‌تری روی آن انجام دهد.